Francisco Sa Carneiro był założycielem i liderem Demokratycznej Partii Ludowej, która dała początek Partii Socjaldemokratycznej. Samolot na pokładzie, którego znajdował się premier Sa Carneiro oraz minister obrony narodowej Adelino Amaro da Costa i cztery inne osoby, rozbił się 4 grudnia 1980 roku. Jednak w wyniku upadku samolotu zginęła również jedna osoba na ziemi.

W 2013 roku pisano, że portugalski parlament poprosi obce wywiady o pomoc, aby wyjaśnić przyczyny katastrofy lotniczej, która miała miejsce w 1980 roku, a zginął w niej premier Francisco Sa Carneiro. W 2013 roku od katastrofy minęły 33 lata, a oni wciąż podejrzewali zamach i nadal szukali wyjaśnienia.

Kiedy zginął polski prezydent, już po kwadransie było wiadomo, że nie był to zamach, a przyczyną była mgła, błąd pilotów, cztery podejścia, ścięta brzoza. Nic nie zrobiono, aby sprawdzić, czy to był zamach.

Do udziału w zamachu na życie premiera, który zginął w katastrofie lotniczej w 1980 roku przyznał się odsiadujący karę więzienia za przestępstwa z bronią w ręku Francisco Farinha Simoes. Powiedział on, że przygotował bombę, która eksplodowała na pokładzie samolotu, a umieścił ja tam Lee Rodrgues, któremu osobiście dostarczył ładunek wybuchowy.

Jednemu z portugalskich dziennikarzy Simoes przekazał maszynopis, w którym wyjaśnił, że za zamachem stali ludzie, którzy „nie zgadzali się na antyamerykańską politykę prowadzoną przez Sa Carneiro”. Razem z premierem zginął minister obrony narodowej Adelino Amaro da Costa. O nim Simoes powiedział, że był „niewygodny”, ponieważ prowadził dochodzenie w sprawie handlu z bronią w byłych portugalskich koloniach.

http://wpolityce.pl/polityka/172940-portugalia-33-lata-tropi-zamach-na-premiera-polska-wersje-zamachu-na-prezydenta-po-kwadransie-wykluczyla
http://www.wprost.pl/ar/319112/Premier-Portugalii-zginal-w-zamachu-To-ja-zrobilem-te-bombe/


Ten artykuł wyjasnia lub udowadnia poniższe:

Chcesz skomentować? Napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze na Facebooku:

komentarzy

Post Navigation