Polskie władze nadal zapobiegają o zwrot wraku, który nadal znajduje się w Smoleńsku, chociaż minęło już pięć lat od katastrofy. Zwrotu szczątków samolotu domaga się również polska prokuratura, ale zastrzega, że nie jest to konieczne, aby zakończyć śledztwo.

Zwrot wraku tupolewa oraz czarnych skrzynek był wielokrotnie podejmowany na różnych szczeblach dyplomatycznych. Rosjanie cały czas zajmują takie samo stanowisko w sprawie zwrotu wraku, a mianowicie deklarują, że przekażą go stronie polskiej, ale dopiero wtedy, gdy zakonczą swoje postępowanie w sprawie katastrofy.

Rzecznik polskiego MSZ, Marcin Wojciechowski przyznał w lutym, że wrak jest polską własnością i powinien wrócić do Polski, natomiast strona rosyjska nadal utrzymuje zdanie, że nie zwrócą wraku dopóki nie zakończą śledztwa.

Ostatnio ten temat został poruszony w rezolucji Parlamentu Europejskiego. PE wzywał władze rosyjskie, aby zwróciły Polsce zarówno wrak, jak i czarne skrzynki.

Polska prokuratura potwierdziła ostatnio, co już wielokrotnie robiła, że zwrot wraku TU-154M jest konieczny, aby zakończyć śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Polscy prokuratorzy i biegli dokonali oględzin wraku oraz zrobili dokumentację fotograficzną we wrześniu 2011 roku. Natomiast oględziny uzupełniające pobranie ponad 250 próbek dokonali eksperci na przełomie września i października 2012 roku.

http://telewizjarepublika.pl/piec-lat-po-katastrofie-szczatki-tu-154m-wciaz-w-rosji,18805.html

 

 


Argumenty przeciw:

Chcesz skomentować? Napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze na Facebooku:

komentarzy

Post Navigation